Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу го сподели пред „Спутник“ неговиот однос кон одлуката на претседателот на иранскиот парламент Али Лариџани, да ја пропушти конференцијата за борба со тероризмот, која се се одржува во Истанбул и појасни дали Турција се плаши од глобална изолација поради нејзините воени операции во Северна Сирија.

Чавушоглу одби да го коментира за откажувањето на Лариџани да учествува на антитерористичката конференција.

На прашањето не ли се плаши Турција од изолација откако голем број земји протестираа против операцијата во Северна Сирија, Чавушоглу одговори негативно: „Зошто Турција треба да се плаши да не биде изолирана? Ние се бориме против тероризмот, а тероризмот е наш заеднички непријател. Не мислам дека Русија има нешто против оваа операција. Русија е загрижена за некои деликатни моменти, како што се територијалниот интегритет и единството на [Сирија]. И ние сме загрижени за тоа.

Ако ги погледнете сите заеднички изјави Русија-Турција-Иран, ќе видите дека секогаш сме ја потенцирале [потребата да се зачува територијалниот интегритет на земјата].

И таа терористичка организација [ОЗН – Курдските одреди за заштита на населението] ја следи сепаратистичката агенда и се обидува да ја подели земјата. Ние се обидуваме да го спречиме истото. Ние се бориме против тероризмот заедно (со други земји), со Русија. Затоа Русија нè поддржа во ООН. Ако некои земји имаат двојни стандарди во нашата борба против тероризмот, тоа е нивен проблем. Ние не се плашиме од изолација ако вистината е на наша страна, имајќи во предвид дека се стремиме да се бориме против тероризмот “.

На прашањето како Турција ќе одговори на потенцијалните санкции на САД за воената операција во Сирија, Чавушоглу одговори дека веќе е објавен став за ова прашање на веб-страницата на турската дипломатска служба.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO