Американските официјални претставници за одбрана ги засилија предупредувањата кон Анкара, откако извештаите за бројот на жртви се зголемува по прекуграничниот воен напад на Турција на териториите кои ги контролираат Курдите во северна Сирија. Посочувајќи ги меѓународните повици да запре тридневната операција, американскиот секретар за одбрана Марк Еспер денеска го предупреди турскиот министер за одбрана Хулуси Акар дека операцијата го става под ризик напредокот во борбата против милитантната група Исламска држава.

Пентагон наводно „силно“ ја охрабрил Турција да ја „прекине“ операцијата, за која вели дека „ризикува сериозни последици.“

За турските сили се наведува дека навлегле длабоко во сириската територија против борците на сириските Курди, во операцијата со која се раселени десетици илјади цивили.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO