Фактот дека инфраструктурата на НАТО се приближува кон границите на Русија не ни причинува никаква радост, рече рускиот претседател Владимир Путин во интервју за RT Arabic, Sky News и Al Arabiya.

Во Русија,  ќе бидат создадени ударни ракетни системи способни да го надминат секој систен за противракетна одбрана, рече Путин. ʺНие ќе го сториме тоа, веќе е очигледно, бидејќи системите за противракетна одбранбена одбрана работат против балистички ракети, кои летаат по балистичка траекторија, а ние, освен што многукратно ги подобруваме, создадовме и други оружја што никој друг во светот го нема“, кажа рускиот. Претседател.

Русија е единствената држава во светот што официјално објави дека има хиперсонично оружје. Во февруари, Путин го објави сериското производство на стратешкиот ракетен систем ʺАвангард” и успешното тестирање на хиперсоничната противбродска ракета ʺЦиркон“.

Конкретно, создадената хиперсонична морска ракета ʺЦирконʺ ќе има брзина 9 пати поголема од брзината на звукот, т.е. околу 10 000 км на час и опсег над илјада километри, а со неа ќе биде вооружена руската армија.

Според претседателот, употребата на ракетата се предвидува да биде применувана од сериски подморници и површински бродови и подморници, вклучувајќи ги и тие произведени и изградени за ракети со голема прецизност „Калибар“.

Говорејќи за иранската криза, Путин рече дека Москва ќе ги вложи сите напори да ги реши тензиите околу Иран, имајќи предвид дека има добри односи и со Техеран и со арапскиот свет.

ʺШто се однесува до Русија, ние ќе се обидеме да ги создадеме потребните услови за позитивна динамика. Верувам дека Русија има добри односи со Иран и исто така добри односи со нашите арапски пријатели“.

Путин исто така повика на дијалог со Иран и почитување на неговите национални интереси. ʺТаква голема сила како Иран, која постои илјадници години, не може да нема свои интереси што треба да се почитуваат, треба да има дијалог, без дијалог, ниту еден проблем не може да се реши. Претпоставувам дека … само тие држави можат да ги решат проблемите меѓу нив “, додаде рускиот претседател.

Нападите врз танкери и нафтена инфраструктура нема да влијаат врз соработката на Русија после ОПЕК +, рече рускиот претседател Владимир Путин.

ʺАко некој смета дека ваквите активности, како што е запленување на танкери, напади врз нафтена инфраструктура, дека тоа на некој начин ќе влијае на соработката на Русија и нашите арапски пријатели во Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати или ќе ја наруши нашата взаемна соработка во насока на на ОПЕК плус, длабоко греши“, рече Путин.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO