Заслужуваме решение за започнување на преговори со Европската унија. ЕУ вети. Очекуваме ЕУ да го одржи својот збор и да го исполни. Убеден сум дека Европскиот совет ќе ја донесе долгоочекуваната одлука на 17 и 18 октомври да започнеме преговори “, рече денеска македонскиот премиер Зоран Заев.

ʺНе очекуваме да бидеме полноправна членка на ЕУ на 18-ти октомври. Свесни сме дека тоа е пат, процес низ кој треба да поминеме. Со нетрпение очекуваме да го направиме следниот чекор, кој е почеток на преговорите, отворање на поглавја и претпристапни фондови, со цел да продолжиме со трансформацијата на нашето општество во европско општество. Тоа се нашите намери “, рече Заев како одговор на прашање.

Тој потсети дека самитот на ЕУ во јуни повика на одложување на одлуката за започнување преговори затоа што парламентарните избори беа многу блиски и националните парламенти немаа време да разговараат за извештајот на ЕУ за РС Македонија.

ʺЗнаевме дека е така, но имавме дипломатска активност во која побаравме од канцеларката Меркел, Бундестагот и од лидерите на другите држави, ако ќе е октомври, да биде октомври“. И тогаш добивме ветувања од сите. Бундестагот испрати соопштение и ја заврши својата работа. Верувам и во претседателот Макрон. Дебатата за реформите во ЕУ е легитимна, таа треба да се промени и да преживее како светски лидер во вредностите, демократијата, конкурентноста … но тоа може да се случи паралелно со процесот на проширување. Очекувам на октомврискиот самит да се разговара за Брекзит, за реформите во ЕУ, но и за проширувањето на Западен Балкан и нашата земја “, рече Заев.

Заев повторно ги повика европските лидери да го задржат својот збор и да го исполнат ветувањето за датум. Покрај тоа, македонскиот премиер додаде дека „сите земји што добиле одлука да започнат преговори во последните 20 години, направиле помалку од нас. Направивме повеќе од сите “.

Македонскиот премиер не очекува Бугарија да му создаде проблеми на Скопје на самитот на ЕУ и е убеден дека Бугарија ќе биде една од земјите што ќе гласаат за почеток на преговорите.

На прашањето дали Македонија ќе одржи предвремени избори ако земјата не биде поканета да започне преговори со ЕУ, Заев одговори дека не размислува за предвремени избори.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO