ʺНа денешното владино заседание, решивме да го поддржиме започнувањето на преговори на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе настојуваме тие да ги почитуваат добрососедските односи“. Ова го напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов на социјалната мрежа Фејсбук.

ʺБугарија е конзистентна во својата поддршка за европската перспектива на земјите од Западен Балкан, имајќи во предвид дека процесот на пристапување е клучен двигател за реформи и стабилност во регионот“, нагласува премиерот Борисов.

ʺБугарија ја поздравува и поддржува препораката на Европската комисија за започнување на претпристапни преговори и со Република Северна Македонија и со Албанија. Во исто време, Бугарија не треба да допушта интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ да биде придружена од европска легитимација на државно спонзорирана идеологија на анти-бугарска основа“, изјавува уште премиерот Борисов.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO