Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и американскиот државен секретар Мајк Попмео на нивната денешна средба потпишаа протокол со амандмани на веќе постоечкиот Договор за одбранбена соработка од 90те години меѓу двете земји. Тие се согласија дека започнува нова ера во билатералната соработка. Помпео изјави дека Грција е важна за стратешката стабилност во Европа и источниот Медитеран. Дендиас истакна дека неговата земја по кризата се враќа на меѓународната сцена како столб на стабилност во поширокиот регион. Помпео се сретна и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и со министерот за одбрана на Грција, Никос Панајотопулос.

Во центарот на Атина се одржаа и протести против посеата на Помпео организирани од анархистички и левичарски здруженија и организации, но и Комунистичката партија.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO