Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и американскиот државен секретар Мајк Попмео на нивната денешна средба потпишаа протокол со амандмани на веќе постоечкиот Договор за одбранбена соработка од 90те години меѓу двете земји. Тие се согласија дека започнува нова ера во билатералната соработка. Помпео изјави дека Грција е важна за стратешката стабилност во Европа и источниот Медитеран. Дендиас истакна дека неговата земја по кризата се враќа на меѓународната сцена како столб на стабилност во поширокиот регион. Помпео се сретна и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и со министерот за одбрана на Грција, Никос Панајотопулос.

Во центарот на Атина се одржаа и протести против посеата на Помпео организирани од анархистички и левичарски здруженија и организации, но и Комунистичката партија.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO