Првиот ден од октомври е ден полн со празници. Ова е Светски ден на музиката, на поезијата, на старите лица, на архитектите. Исто така, тој е Светски ден на борбата со хепатитис, како и првиот ден на Светскиот месец за борба со ракот на дојката.

1-ви октомври е исто така ден на следбеницита на културата на храна што ги исклучува животинските производи од менито, како и Светскиот ден на кафето.

Светскиот ден на вегетаријанците е основан во 1977 година со одлука на Светскиот вегетаријански конгрес во Велика Британија, на иницијатива на Северноамериканската вегетаријанска организација.

Меѓународниот ден на музиката за прв пат се прослави во 1974 година со одлука на Меѓународниот музички совет на УНЕСКО. Во 1980 година, по повод 700-годишнината од раѓањето на Јоан Цукузел, 1 октомври беше прогласен за празник за бугарските пејачи и други музичари.

Оште еден  факт – 1 октомври е Меѓународен ден на кафето. Исто така, 1 октомври е и Меѓународен ден за стари лица.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO