Руски законодавец официјално ја покани шведската тинејџерка Грета Тунберг да одржи говор во парламентот во Москва во присуство на руски млади, пренесува Риа Новости. Заменик-претседателот на парламентарната комисија за природни ресурси Василиј Власов напиша писмо до Шведската амбасада во Русија, во кое jа покани Грета Тунберг:

„Јас сум свесен за загриженоста на младите во Русија за проблемот со екологијата на глобално ниво и колку е тешко за постарите политичари да прават компромис, дури и за толку важни прашања“, напиша Власов во писмото, кое исто така беше испратено до руските медиуми.

„Од свое име, ве поканувам да одржите говор пред руските млади во Думата на погоден датум за вас“, рече Власов во својата апликација до 16-годишната еко-активистка.

Василиј Власов истакна дека е најмладиот член на Руската дума и додаде дека се восхитувал на волјата Грета Тунберг, која се борела за планетата.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO