Светскиот шампион во Формула 1 Луис Хамилтон, очекува рамноправна битка за Гран-при на Русија меѓу Мерцедес и Ферари, која ќе биде решена со мали разлики. Хамилтон ќе стартува од втората стартна решетка помеѓу двата автомобили на „црните коњчиња“ исто како и пред една недела.

Овој пат меѓтоа двата тима избраа различна стартна стратегија шти се однесува до гумите. Италијанците заложуваат на помеките, кои се побрзи, но и побрзо се износуваат. Во германскиот тим се обложуваар на потрајните медиум, кое меѓутоа може да им изигра лоша шега на стартот во Сочи.

ʺСметам дека нашиот тим заврши одлична работа со медиум гумите. Очигледно, има суштествена разлика во двата вида. Нивните се побрзи и ќе биде тешко на почетокот. Дури ние да бевме на пол-позициј во Ферари се доста побрзи на правите делови. Се до стратегијата и затоа сме со различен вид гуми од нивните. Се надевам дека можеме да го искористиме ова и да продолжиме со притисокот. На неодамнешните бевме близу трки и се надевам да им дадеме голема борба “, изјави лидерот во класирањето Хамилтон.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO