Луис Хамилтон го освои неделното Гран-при на Русија и ја зголеми својата предност на на 73 поени во генералниот пласман кај пилотите во Формула 1.

Успехот беше двоен за тимот на Мерцедес, откако втор зад британецот се нареди неговиот сотимец Валтери Ботас. Хамилтон зграпчи бод и за најбрза обиколка на пистата во Сочи. Трет остана Шарл Локлер со Ферари кој стартуваше од пол-позиција, кои бркаа  четврт последователен успех по двата на французинот во Белгија и Италија и оној на Фетел во Сингапур.

Германецот поведе по рани инструкции од тимот на „Црните коњчиња“, но беше принуден да се повлече од трката по заостанување во 28-от круг – моментот кога Хамилтон го презеде водството и не го испушти до крајот на трката. Во топ 10 се најдоа и Макс Верстапен и Александар Албон со Ред Бул, Карлос Сајнц со Мекларен, Серхио Перез со Расинг Поинт, Ландо Норис со Мекларен, Кевин Магнусен со Хаас и Нико Хјулкенберг со Рено.

Така, Мерцедес ја зголеми својата победничка серија на руското Гран-при на шест, откако го освои своето деби во Сочи во 2014 година. Хамилтон ја запиша својата деветта победа сезонава и вкупно 82-ра во кариерата. Следната трка од календарот на Формула 1 е Гран-при на Јапонија на 13-ти октомври.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO