Турција од почетокот на годината извезла праски во 40 земји во светот.

ʺТурција во целина извезла во странство праски за 34 милиони долари“, изјави Хајредин Учак, претседател на Здружението на извозници на овошје и зеленчук од Егејскиот регион.

Тој прецизираше дека за рускиот пазар е извезена продукција во вредност од 28 милиони долари. Турските праски се исто така многу барани во Саудиска Арабија и Белорусија.

Местните извозници планираат во 2020 година да го зголемат извозот на праски за Русија до 50 милиони долари.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO