Турција од почетокот на годината извезла праски во 40 земји во светот.

ʺТурција во целина извезла во странство праски за 34 милиони долари“, изјави Хајредин Учак, претседател на Здружението на извозници на овошје и зеленчук од Егејскиот регион.

Тој прецизираше дека за рускиот пазар е извезена продукција во вредност од 28 милиони долари. Турските праски се исто така многу барани во Саудиска Арабија и Белорусија.

Местните извозници планираат во 2020 година да го зголемат извозот на праски за Русија до 50 милиони долари.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO