САД го сметаат за стратешки важно пристаништето Александрополис во Северна Грција и имаат намера да учествуваат во приватизацијата, рече американскиот амбасадор во Грција, Джефри Пајет за време на посетата на оваа област.

Дипломатот учествува во активности на кревање брод, потонат во пристаништето во 2010 година, што ја попречува неговата целосна употреба. Операцијата за отстранување на бродот ја платиле Соединетите држави.

Грчкиот министер за одбрана рече дека проектот вреден 2,3 милијарди американски долари ги подобрува можностите на пристаништето за поголеми бродови.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO