САД го сметаат за стратешки важно пристаништето Александрополис во Северна Грција и имаат намера да учествуваат во приватизацијата, рече американскиот амбасадор во Грција, Джефри Пајет за време на посетата на оваа област.

Дипломатот учествува во активности на кревање брод, потонат во пристаништето во 2010 година, што ја попречува неговата целосна употреба. Операцијата за отстранување на бродот ја платиле Соединетите држави.

Грчкиот министер за одбрана рече дека проектот вреден 2,3 милијарди американски долари ги подобрува можностите на пристаништето за поголеми бродови.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO