Денешната седма по ред средба на Мешовитата бугарско-македонска комисија за историски прашања заврши без особен напредок, пренесе репортер на БГНЕС.

Копретседателот на комисијата од бугарска страна Проф. Ангел Димитров, ја определи како „најбезплодна, но во никаков случај не најспокојната средба“. Тој ги определи разговорите како многу интензивни и исполнети со многу емоција. ʺЗа да се ​​стигне до оваа ситуација значи дека имаме многу длабоки разлики во интерпретациите на минатото и, пред сè, на начинот на кој сакаме да ги решиме спорните прашања и да го сведеме до минимум тоа, што ни пречи да го земеме најпозитивното од минатото“. рече професорот Димитров. Тој уште еднаш потенцираше дека во договорот е заложена идејата за заедничко минато на двата народа, како и заедничкото чествување на историските личности од тоа минато. „На претходните средби без направени чекори напред, но од последната средба како да го почувствувавме недостаток на подготвеност да се направат чекори напред. За нас е многу важно да ја продолжиме работата во духот не на компромисите, а врз основа на согласноста, што може да биде постигнато на базата на разбирање на самите аргументи. Во оваа комисија, повеќето од нас сме историчари и за нас е важно, кога разсудуваме за минатото дека не го претвораме во објект на коњуктурни интереси“, рече тој. Историчарот соопшти дека следната средба треба да се одржи кон средината на октомври. Тој изрази оптимизам дека сепак ќе биде постигнат напредок.

Копретседателот на комисијата од македонска страна проф. Драги Георгиев, изјави дека Гоце Делчев треба да биде чествувам заедно од двата народа и треба да се претвори во мост, кој да го поттикне уште повеќе добрососедството меѓу нив. Од своја страна, неговиот бугарски колега додаде дека мостовите треба да имаат цврсти темели.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO