Премиерите на земјите од Вишеградската четворка усвоија декларација за Западен Балкан.

Во неа ја изразија својата недвосмислена поддршка за пристапување на земјите од Западен Балкан кон Европската унија.

На средбата во Прага присуствуваа премиерите на земјите од Западен Балкан.

Во декларацијата се вели дека пристапувањето кон Европската унија е и ќе остане процес базиран на заслуги кој во целост зависи од објективно постигнатиот напредок и ги повикува сите заинтересирани земји во Европската унија и во врска со Советот за општи работи во октомври да го одржат и зајакнат позитивниот импулс и енергија што произлезе од напредокот во реформите и влегувањето во сила на историскиот Договор од Преспа преку започнување на преговори за пристапување со Северна Македонија и Албанија.

Декларацијата на Вишеградската група истакнува дека започнувањето на пристапните преговори во октомври 2019 година не само што ќе им даде можност на двете држави да се ангажираат повеќе со неопходните реформи, туку ќе послужат и како значаен поттик за целиот регион и ќе гарантира, дека Европската унија ќе продолжи да игра водечка улога. во позитивната трансформација на регионот.

Вишеградската четворка ги изразува своите очекувања за забрзување на преговорите за претпристапување со Србија и Црна Гора за време на мандатот на следната Европска комисија. Исто така, се изразува и надеж дека реформите во Босна и Херцеговина ќе ги зголемат шансите на земјата за членство во ЕУ.

Во документот се споменува дека Вишеградската четворка ја има во предвид стратешката позиција на Западен Балкан за зајакнување на диверзификација на изворите на енергија на ЕУ по јужниот коридор.

Македонскиот премиер Зоран Заев се заблагодари на Твитер на Чешката Република за ратификувањето на протоколот за пристапување во НАТО.

Премиерот Заев присуствуваше на собраниската седница во Прага за време на гласањето. Македонскиот премиер е во чешката престолнина на средбата на врвот на Вишеградската четворка.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO