Претседателот на Грузија Саломе Зурабишвили, потпиша указ за назначување на Георги Гахарија за премиер на земјата, соопшти РИА Новости.

Пред еден ден, грузискиот парламент го гласаше неговото избирање за премиер на земјата. 98 пратеници гласаа за новиот кабинет, а опозицијата го бојкотираше гласањето.

Поранешниот министер за внатрешни работи е упрекуван за насилно растурање на протестите во главниот град Тбилиси во текот на летото, кога полицијата употреби гумени куршуми и солзавец против мирен антируски протест.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO