Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го спроведе шестиот во неговата кариера петсетов финален натпревар на турнир од Гренд слем. Во петчасовна битка, левичарот го победи Даниел Медведев со 7-5, 6-3, 5-7, 4-6, 6-4.

По овој натпревар, Рафа има еднаков број победи и порази во завршни натпревари од Слем – 3-3. Во 2009 година, Надал последен пат го победи во пет сета Роџер Федерер во натпревар за титулата Австралија опен. Тој од тогаш одигра уште две финалиња во Мелбурн во 2012 и 2017 година, но и во двата случаи загуби од Новак Ѓоковиќ. Надал сега е четирикратен шампион на Отвореното првенство на САД и 19-кратен победник во Гренд Слем.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO