Францускиот весник ʺФигароʺ го подреди украинскиот главен град Киев кон руските градови. На ова беше обрнато внимание од украинските медиуми.

Медијата на својата веб-страница објави видео од брифингот на претседателот на Украина Владимир Зеленски, кој коментара за ослободувањето на уапсените Украинци и Руси. Во горниот лев агол на екранот беше уточнета локацијата на настанот- ʺКиев, Русијаʺ.

Во саботата, Русија и Украина се согласија да ослободат осудени и уапсени граѓани на двете држави. Меѓу ослободените од руската страна беше и осудениот за тероризам Украинец Олег Сенцов, како и 24 морнари на украинската морнарица кои ја нарушиле руската поморска граница.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO