Познатиот по својата прекрасна архитектура, пространи зелени паркови и градини и традиционални кафулиња, Виена е рангирана меѓу најдобрите градови за живеење веќе втора година по ред. Австриската престолнина доби целосен резултат за безбедноста, културата, животната средина, образованието, инфраструктурата и здравјето во годишното истражување на „Economist Intelligence Unit“.

Најлошото место за живеење на ова рангирање е Дамаск, Сирија. Во Топ 10 се уште Лагос во Нигерија, Дака, главниот град на Бангладеш, Карачи во Пакистан, Триполи, главниот град на Либија и Хараре, главниот град на Зимбабве.

Топ 10 најдобри градови за живеење

Виена, Австрија
Мелбурн, Австралија
Сиднеј, Австралија
Осака, Јапонија
Калгари, Канада
Ванкувер, Канада
Торонто, Канада
Токио, Јапонија
Копенхаген, Данска
Аделаид, Австралија

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO