Кошаркарската репрезентација на Србија ја совлада Италија со 92-77 (28:23, 22:19, 20:15, 22:20) и се најде на врвот на групата D на Светскoто првенство за мажи во Кина. Србија, носителите на сребрениот медал од минатото светско првенство,  го контролираа натпреварот во свои раце цело време и не дозволија Азуририте да им се приближат во резултатот.

Богдан Богдановиќ блесна со 31 поенина кои додаде 4 скока и 5 асистенции. Никола Јокиќ постигна 15 поени, додека Мирослав Радулица се запиша со 12. За Италија, 26 поени постигна, а Данило Галинари се запиша со 15.

Натпреварот не беше пресуден за двата тима бидејќи продолжуваат во следната фаза на турнирот. Тие ќе попаднат групата „Ј“, каде ќе се сретнат со екипите на Шпанија и Порто Рико. Првите две екипи продолжуваат во 1/4 финалето на Светското првенство.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO