Во Париз, изложбата на артефакти пронајдени во гробницата на египетскиот фараон Тутанкамон ги сруши рекордите за посетеност на изложби во Франција и беше продолжена за да се справи со огромни толпи.

Салата „Ла Вилет“ во северо-источен Париз продала повеќе од 1,3 милиони билети за Тутанкамон: Скапоценостите на златниот фараон, соопштија денес организаторите.

Изложбата, која беше отворена на 23 март, треба да заврши на 22 септември по еднонеделно продолжување.

Тутанкамон беше причина за претходниот рекорд за присуство на француската ликовна изложба во Париз од 1967 година, која привлече 1,2 милиони посетители.

После Париз, шоуто патува во галеријата ʺСаатчиʺ во Лондон во ноември, а потоа продолжува да ги обиколува другите градови до 2024 година.

Повеќе од 150 скапоцености од гробот на момчето фараон – вклучително 60 кои никогаш не го напуштиле Египет – беа собрани на изложбата во Париз.

Неспоредливата колекција ќе биде сместена во огромниот музеј на Великиот Египет во близина на пирамидите во Гиза, што треба да се отвори следната година.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO