Во Париз, изложбата на артефакти пронајдени во гробницата на египетскиот фараон Тутанкамон ги сруши рекордите за посетеност на изложби во Франција и беше продолжена за да се справи со огромни толпи.

Салата „Ла Вилет“ во северо-источен Париз продала повеќе од 1,3 милиони билети за Тутанкамон: Скапоценостите на златниот фараон, соопштија денес организаторите.

Изложбата, која беше отворена на 23 март, треба да заврши на 22 септември по еднонеделно продолжување.

Тутанкамон беше причина за претходниот рекорд за присуство на француската ликовна изложба во Париз од 1967 година, која привлече 1,2 милиони посетители.

После Париз, шоуто патува во галеријата ʺСаатчиʺ во Лондон во ноември, а потоа продолжува да ги обиколува другите градови до 2024 година.

Повеќе од 150 скапоцености од гробот на момчето фараон – вклучително 60 кои никогаш не го напуштиле Египет – беа собрани на изложбата во Париз.

Неспоредливата колекција ќе биде сместена во огромниот музеј на Великиот Египет во близина на пирамидите во Гиза, што треба да се отвори следната година.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO