Хипертрихозата, позната како „синдром на врколакот“, е ретка состојба која предизвикува прекумерен раст на косата низ целото човечко тело.

Според извештаите на локалните медиуми, околу 16 деца развиле „синдром на врколак“ во шпанскиот регион Коста Дел Сол, откако земале лекови кои им помагаат на луѓето со киселински рефлукс, наречени омепразол.

Заразените серии на лекот се пријавени да се мешаат со миноксидил, лек кој промовира раст на косата кај луѓе со ќелавост.

Весникот „Ел Паис“, повикувајќи се на локалните власти, пишува дека загадениот лек бил повлечен. Шпанските здравствени власти велат дека брзиот раст на косата престанува кога детето престанува да зема заразен лек.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO