Многу Германци реагираа негативно на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека може „наскоро да ја посети Германија“, пишува Дојче веле. Трамп го изjави тоа на заедничката прес-конференција со канцеларката Ангела Меркел на самитот на Г7.

Новинар ја прашува Меркел дали го поканила Трамп во Германија, а таа одговара дека го поканила „многу пати“ и го остави самиот милијардер да продолжи. Доналд Трамп рече дека тој навистина бил поканет и „може да дојде многу наскоро“:

„Имам германска крв“, додаде Трамп, чие семејство потекнува од Германија.

Ангела Меркел се изненади од ваквата изјава.

Откако милијардерот рече дека може да „дојде наскоро“, Германија започна да коментира дали сакаа таква посета.

Хаштагот #TrumpNotWelcome започна да собира брзина.

Германците се познати по тоталното неодобрување на Доналд Трамп. Студиите покажуваат дека 90 проценти не го сакаат тоа.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO