13 компании изразија подготвеност да учествуваат на тендерот за изградба на нуклеарката Белене. Ова го изјави бугарската министерка за енергетика Теменушка Петкова на брифинг.

Барањето е поднесено и од страна на ЕСМ од Северна Македонија за малцински удел и долгорочен откуп на енергија. Овие ангажмани покажуваат дека постои интерес кај светските лидери во нуклеарната енергија, истакна Петкова.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO