Во Косово живеат околу 250 вратени борци на Искамска држава, стврди американскиот експерт за безбедност, Адријан Штуни, пред албанската редакција на ВОА.

Негови истражувања покажале дека земјите од Западен Балкан, а особено Косово, се најмногу погодени од бројот на борци што се враќаат од зоните на конфликтот во Сирија и Ирак.

На територијата на целата Европска унија бројот им е околу 1.500, додека 250 само во Косово.Според Штуни, тоа е многу зборува.

Според експертот, нивото на опасност е зголемено заради враќање на џихадистите, жените и нивните деца од зоните на конфликтот. Приштина не може да си ја дозволи нивната реинтеграција во општеството, што исто така, претставува безбедносен ризик.

Враќањето на борци од различни терористички организации како Исламска држава и Ал Каеда влијае на нивото на безбедност во Западен Балкан.

Според експертските проценки, околу 460 лица кои се борат за ИД и Ал Каеда се вратиле во земјите од Западен Балкан. Меѓу нив има жени и деца.

Истражувањата покажуваат дека 260 луѓе загинале за време на борбите, а 500 останале во зоната на конфликтот, а косовските борци се најбројни.

Косово нема финансиски ресурси и потребни експерти за борба против овој феномен, така што помошта од ЕУ е единствениот излез од сегашната состојба на работите.

„Проблемот на Балканот не треба да се разгледува изолирано и Европската унија треба да ги прими одделувањето на таква помош не како поддршка за Балканот, туку како помош за зајакнување на безбедноста во Европа“, рече Штуни.

Во фокусот на работата со тие луѓе, треба да попаднат не само борците, туку и нивните сопруги, кои биле индоктринирани за време на престојот во точките на конфликтот.

Уште поголем е проблемот со децата на кои им треба долг процес на рехабилитација.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO