Турската влада отпушти тројца градоначалници поради наводни врски со курдските бунтовници, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Градоначалниците на провинциите Дијарбакир, Мардин и Ван во источна Турција се членови на Демократската партија и беа избрани за време на локалното гласање во март. Според Министерството за внатрешни работи, тие ги испитуваат за „пропаганда“ и членство во терористичка организација.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган потенцираше дека Народната демократска партија е поврзана со ПКК, која е прогласена за терористичка организација и во последните 35 години води вооружена борба против Анкара.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO