Да не се криеме зад „длабока политика“ на „претпазливост“, затоа што е прашање на национално достоинство да не дозволиме да се преиначува историјата, ниту да бидат заборавени праведните барања на Тракијците и да бидат одлагани за некој следен ден. Ова го изјави претседателот на Република Бугарија Румен Радев на свечената прослава на 116-годишнината од Илинденско-Преображенското востание во месноста Петрова Нива, што се одржа под негово покровителство, соопшти прес-секретаријатот на шефот на државата. Радев истакна дека Бугарите не бараат одмазда, но не можат да ги заборават пепелиштата, кои голтнаа не само домови и имоти, а илјадници човечки судбини.

Во својот говор на церемонијата, Претседателот Радев потсети на зборовите на еден од водачите на востанието, Михаил Герџиков, дека на Преображение во 1903 година Тракиецот востанал „за да го исполни својот долг како човек и како Бугарин пред својот род и кон себе си“. Страница, напишана со крв на шепа јунаци, кои исправиле гордо дигнати глави во една очајна, но достојна битка за правда.

„Од Илинден, преку Преображение, до Крстовден, македонските и тракијските Бугари водат борба за слобода, избирајќи ја смртта пред скотскиот живот“, потсети шефот на државата. По конгресите во Смилево и Солун, на легендарното тракиско Обориште, делегатите на Одринскиот револуционерен округ решаваат да застанат рамо до рамо со своите браќа од Македонија за да го принесат и својот данок пред олтарот на револуцијата.

Одговорност е на секој бугарски државник да биде редум до наследниците на истраданите, повика уште Румен Радев, додавајќи дека тоа е единствениот цивилизиран и европски начин за постигнување на заветот на револуционери како херојски загинатиот во востанието.војвода Георги Кондолов.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO