Британскиот премиер Борис Џонсон може да се сретне на разговори за Брекзит со францускиот претседател Емануел Макрон пред форумот на Г7 следната недела, соопштија француски дипломатски извори, цитирани од АФП.

Џонсон веројатно ќе патува за Париз на разговори со Макрон пред средбата на 24-26 август во француското одморалиште Бијариц, рече изворот, без да прецизира одреден датум.

Портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел во петокот изјави дека средба меѓу неа и Џонсон во Берлин се „очекува наскоро“. „Канцеларката и новиот британски премиер, Борис Џонсон, веќе имаа телефонски повик. Но, да седнат на една маса и разговараат за Брексит и други европски прашања … се разбира е многу корисно “, рече портпаролот.

Кабинетот на Џонсон е решена да ја повлече Велика Британија од ЕУ на 31 октомври, со или без договор за Брекзит. Брисел повеќе пати го отфрли предлогот за предоговарање на условите од договорот што го склучи со поранешната британска премиерка Тереза ​​Меј.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO