Американските медиуми јавуваат дека претседателот Доналд Трамп и неговите соработници разговарале за можноста да го купат Гренланд за САД од Данска иако некои извори во Белата куќа велат дека тоа не била серизна дискусија. Вол стрит џурнал напиша дека некои советници на Трамп ја поддржале идејата како добар економски чекор, додека други фасцинирано ја отфрлиле.

Гренланд со 56 000 жители е дел до Данска.

САД таму имаат воена база која е лоцирана на 1.000 километри од Арктичкиот круг. Во 1946 година САД се понудија да го купат островот за 100 милиони долари, но беа одбиени.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO