Белата куќа има намера да ги намали трошоците на САД за меѓународна помош за повеќе од 4 милијарди долари, пренесува „Политико“.

Според извори во американската администрација, проектот го изработила Канцеларијата за буџет на Белата куќа. Според овој документ, трошоците на Агенцијата на САД за меѓународен развој (USAID) ќе бидат намалени за 2,3 милијарди американски долари, а меѓународните програми за помош што ги спроведува Стејт департментот ќе бидат помалку од 2 милијарди долари.

Измените во буџетот може да бидат испратени до Конгресот на почетокот на следната недела. На пратениците ќе им треба 45 дена да го одобрат или одбијат пакетот што го предложи претседателот. Сепак, според весникот, овие средства остануваат замрзнати во текот на периодот што се разгледува, и тие автоматски ќе бидат откажани по 30 септември, кога фискалната година ќе заврши во САД.

Порталот „Roll Call“ пренесува дека претседателот Доналд Трамп решил да стави крај на трошењето за „соларни панели на Карибите или фудбалските терени во Гватемала“.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO