Украинскиот заменик министер за привремено окупираните територии Јуриј Хримчак и неговата сопруга биле уапсени откако земале мито од 480.000 долари, соопшти Националното антикорупциско тело.

Се наведува дека парите биле дел од сумата од над милион долари од бизнисмен кој барал извесна услуга од државната админситрација. Други детали не се соопштени. Според обвинувањето, станува збор за организирана криминална шема за која казната е над 20 години затвор.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO