Крилото на Интер Иван Перишиќ официјално премина во тимот на Баерн Минхен каде ќе игра под наем следната сезона. Хрватскиот репрезентативец вчера беше подложен на медицински прегледи на базата на баварците, по што ги договори личните услови, а според медиумите, тој ќе добива 4,5 милиони евра годишно. Баерн ќе му плати на Интер 5 милиони евра за времетраењето на наемот, а потоа ќе има можност да го земе 30-годишниот фудбалер за 20 милиони.

„Иван ќе ни помогне веднаш со своето долгогодишно меѓународно искуство. Тој е технички надарен и поливалентен во нападот“, коментираше спортскиот директор на Баерн, Хасан Салихамиџиќ. Првична цел на германскиот шампион за ново крило беше играчот од средниот ред на Манчестер Сити, Лирој Сане, но неговиот евентуален трансфер на Алијанц Арена конечно пропадна, откако се повреди во првиот натпревар за репрезентацијата оваа сезона.

„Многу сум среќен што се вратив во Германија. Баерн е еден од најголемите клубови во Европа. Ние не сакаме само да ги освоиме титулата и купот, туку сакаме да ја нападнеме и Лигата на шампионите“, рече Перишиќ, кој веќе играше под раководството на тренерот Баерн Нико Ковач додека тој ја предводеше Хрватска во 2013-2015 година.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO