Евакуиран е манастир, а жителите на три села се подготвуваат да ги напуштат своите домови, откако избувна голем пожар во шумското подрачје на централна Евија, рано утрово, објави Катимерини.

Противпожарната служба се сигнализираше веднаш по 3 часот наутро за експлозија во областа Агрилица во општината Дирфис-Месапија, и испрати 80 пожарникари со 39 пожарникари, помогнати од 4 авиони и 2 хеликоптери.

Властите го евакуираа манастирот Панагиjа Макрималис, а селата Агрилица, Кондодеспоти и Макримали се готови, објави ТВ СКИ.

Напорите за гаснење на пожарот биле спречени од силниот ветер што дувал во околината и груб терен.

Чадот од пожарот стигна до Атина, покривајќи делови од градот со магла.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO