Претседателот на парламентот на Косово и Демократската партија на Косово (ДПК) Кадри Весели по повод 18-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор рече дека „овој настан претставува најголемо достигнување во напорите на Албанците да живеат како рамноправни на нивните територии“ во Северна Македонија, соопштува МИА.

Весели во публикацијата на Фејсбук изјави дека Охридскиот договор е „доказ дека албанската нација е мирна и претпочита да ги решава проблемите преку дијалог и разбирање“.

Претседателот на косовскиот парламент изјави дека „мирот во Северна Македонија е од витално значење за Косово“.

„Заедно со Договорот за името, овој договор ја демократизира Северна Македонија и го стабилизира Балканот. Мирот во Северна Македонија е исто така витално важен и за Косово, затоа сме горди што нашите сонародници беа конструктивни и изиграа решителна улога на евроатлантскиот пат на таа земја “, напиша Весели.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO