Ветеринарната служба на БиХ објави привремена забрана за увоз на свинско месо од Србија поради африканската свинска треска.

Забранети се увозот на домашни и диви свињи, месо од домашни и диви свињи, како и производи од свињи кои не биле третирани на начин со кој дефинитивно се уништи африканските вируси на свинска треска, соопшти ветеринарната служба на БиХ.

Забраната ќе биде ефективна сè додека српските власти не ги примат официјалните информации, кои ја отфрлаат сомнителната африканска свинска треска.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO