Потенцијално опасен астероид над големината на Кеопсовата пирамида ќе се приближи до Земјата кон крајот на август, велат научниците од НАСА.

Дијаметарот на астероидот 2019 OU1 е 160 метри, што е со 20 метри повеќе од најпознатата египетска пирамида.

На 28 август 2019 година, OU1 ќе биде 40 пати поблизу до Земјата отколку што е Венера, и ќе патува околу еден милион километри оддалечен од нашата планета.

Неодамна, Европската вселенска агенција го ажурираше списокот на вселенски објекти кои претставуваат потенцијална закана за Земјата.

Најхипотетички судир на Земјата со астероидот 2006QV89 се очекува да има на 9 септември годинава. Веројатноста ова да се случи е 1: 7000. Во моментов, астероидот се наоѓа на 6,7 милиони километри од Земјата.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO