Зелениот Ролс Ројс на Елизабет Тејлор беше продаден на аукција во Њујорк за 520 000 долари.
Името на купувачот за популарната „Зелена божица“ – – модел „Сребрен облак II“ од 1960 година, не се соопштува, информира ДПА.
Очекувањата на аукциската куќа на ʺГернсиʺ беа дека возилото може да достигне четири пати повисока цена.
Автомобилот бил обоен во зелено по специјална молба на актерката, бидејќи тоа била нејзината омилена боја. Таа го доби како подарок во 1960 година од нејзиниот сопруг, Еди Фишер. Љубителите најмногу го паметат возилото по неговата блескава појава на теренот за снимање на филмот Клеопатра во Рим. Само дваесет автомобили се произведени од овој модел. ʺЗелената божицаʺ е во одлична состојба, со нив мотор и нов кожен ентериер. Зелената боја соодветствувала со венчаницата на актерката.
Тејлор го користела автомобилот 20 години, по што е купен колекционерот од Калифорнија Карл Кардел. Тој, меѓутоа е категоричен дека актерката нема возачка дозвола и никогаш не седела зад воланот.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO