Реваншот меѓу Светскиот шампион во тешка категорија Енди Руиз-јуниор и Британецот Ентони Џошуа ќе се одржи во Саудиска Арабија на 7 декември, потврдија и двете страни. Мексиканецот го шокираше Џошуа на 1 јуни во Медисон Сквер Гарден во Њујорк за неговиот прв пораз во кариерата и да ги земе шампионските појаси на ИБФ, ВБА, ВБО. Така, Руиз стана првиот боксер со потекло од Мексико кој стана светски шампион во тешка категорија.

Мексико, Велика Британија и Соединетите држави се разгледуваа за можни локации за реваншот меѓу двајцата, но на крајот тие ја одбраа примамливата понуда на Саудиска Арабија. Ова веднаш предизвика лути реакции од организациите за човекови права, кои добија сериозни критики за „потресувачкото ниво на човековите права“ во арапската земја. Амнести Интернешнл го повика Џошуа да се запознае со условите во Саудиска Арабија и „да биде подготвен да зборува на оваа тема“. Од организацијата додаваат дека тоа е „уште еден обид на властите во земјата да се обидат да го исчистат нивниот екстремно лош имиџ“.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO