Цената на златото на берзата Comex порасна за 1,17% на 1 501,6 долари за унца, посочуваат трговските податоци. Ова е за првпат златото да се тргува за над 1.500 долари за унца од април 2013 година.

Златото, кое се смета за сигурен актив, има тенденција да расте кога паѓаат светските фондови пазари.Неодамнешниот пад се должи на заканите на САД за воведување нови тарифи за кинескиот увоз и ветувањето на Пекинг да одговори во натура.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO