Цената на златото на берзата Comex порасна за 1,17% на 1 501,6 долари за унца, посочуваат трговските податоци. Ова е за првпат златото да се тргува за над 1.500 долари за унца од април 2013 година.

Златото, кое се смета за сигурен актив, има тенденција да расте кога паѓаат светските фондови пазари.Неодамнешниот пад се должи на заканите на САД за воведување нови тарифи за кинескиот увоз и ветувањето на Пекинг да одговори во натура.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO