Бугарија продолжува да се бори за фабриката Фолксваген. Со овој насловот излегува денес влијателниот германски весник Ханделсблат, соопшти Нова ТВ. За изданието бугарскиот премиер Бојко Борисов изјавил, дека Бугарија е со подобра местоположба од секоја земја во регионот во однос на инвестицискиот ризик.

Во писмената изјава до Ханделсблат, Борисов истакнува дека идната инвестиција ќе биде позитивна за цела Источна Европа.

„Конкурентен даночен систем, погодни за бизнис регулации и државна помош во комбинација со добри транспортни врски и ниски трошоци за работна сила се главните предности на Бугарија“, нагласува Борисов.

За Ханделсблат, пд управа на Фолксваген, изјавуваат дека преговорите со основните кандидати за новата фабрика продолжуваат.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO