Кинеските туристи оствариле 149 милиони патувања во странство и потрошиле малку над 117 милијарди евра во 2018 година. Тоа е соодветно зголемување во двете групи за 14,7 и 13 % во однос на претходната година, според Кинеската академија за туризам.

Според Светската туристичка организација при Обединетите Нации, се очекува до 2030 година бројот на туристите во светски рамки да се зголеми на 1,8 милијарди. Притоа, Кина би имала клучна улога во развојот на туризмот на светско ниво.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO