Олимписката легенда Карл Луис го определи американскиот претседател Доналд Трамп како „расист“ и „женомразец“. Луис зборуваше од Лима (Перу), каде се одржуваат пан-американските игри.

„Имаме претседател кој е расист и женомразец, кој не почитува никој освен самиот себеси“, рече Луис кога беше прашан за еднаквоста меѓу половите во спортот. „Мајка ми беше пионер. Моите родители беа учители и ми велеа дека секој заслужува еднакви можности “, изјави деветкратниот олимписки шампион.

„Се разбира дека сум за еднакво плаќање во атлетиката. Воопшто не треба да разговараме за тоа. Треба да се бориме за правата на луѓето и да се сакаме едни со други “, додаде Луис, кој ќе остане во главниот град на Перу до крајот на неделата кога ќе завршат Игрите.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO