Нишвил џез фест е меѓународен етно-џез фестивал што се одржува во Ниш, Србија веќе 25-та година.

Фестивалот се одржува во август на платото на тврдината Ниш.

Нишвил, познат на феновите на етно-џезот како „Балкан Нешвил“ е најпосетуваниот џез-фестивал во Југоисточна Европа. Постојано ги бранеше европските вредности на мултикултурализмот, трпеливо негувајќи го музичкиот вкус на луѓето. Фестивалот беше прогласен од официјалното издание на ЕУ, списанието „Европската унија“, како „Европско лице на Србија“.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO