Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД од први сепетмври ќе воведат нова такса од 10 насто за увоз на кинески производи вредни околу 300 милијарди долари.

Во трговската војна со Кина, САД порано воведоа такси на увоз на кинеска стока вредна околу 250 милијарди долари, додека Пекинг возврати со воведување слична мерка за американски производи вредни 110 милијарди долари. Трамп на Твитер напиша и дека преговорите меѓу двете страни за завршување на трговската војна ќе продолжат.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO