Поранешниот соработник на американската Национална агенција за безбедност Едвард Сноуден напиша мемоари кои ќе бидат објавени на 17 септември. Книгата ќе биде објавена во повеќе од 20 земји во светот, соопшти издавачката куќа Метрополитен букс.

Сноуден во книгата ја опишува својата улога во собирањето податоци од надзор и „кризата на совеста“ која го наведе да објави доверливи податоци во 2013 година. Сноуден во моментов живее во егзил во Москва.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO