Поранешниот соработник на американската Национална агенција за безбедност Едвард Сноуден напиша мемоари кои ќе бидат објавени на 17 септември. Книгата ќе биде објавена во повеќе од 20 земји во светот, соопшти издавачката куќа Метрополитен букс.

Сноуден во книгата ја опишува својата улога во собирањето податоци од надзор и „кризата на совеста“ која го наведе да објави доверливи податоци во 2013 година. Сноуден во моментов живее во егзил во Москва.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO