Поради загадување и бучава, која ја создаваат авионите кои навечер летаат над Будимпешта, наскоро ќе бидат забранети ноќните летови над унгарската престолнина. Градоначалникот на Будимпешта најави дека ова прашање ќе биде регулирано со амандмани на законот за воздушен сообраќај.

Со најавените амандмани ќе биде регулирана забраната на летови од меѓународниот аеродром „Франц Лист“, во периодот од полноќ до пет часот изутрина.

Со измените се предвидува казна до 1.000 евра за летовите кои се одвиваат во тој период, а бројот на места за следење на нивото на бучавата ќе бидат зголемени, од сегашните шест на 13.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO