Членките на Европската унија (ЕУ) утре ќе гласаат за кандидат за директор на Меѓународниот монетарен фонд бидејќи разговорите за поддршка на едно лице беа неуспешни, изјави неименуван официјален претставник од француското министерство за финансии. Според него се разгледуваат пет кандидати, иако гласањето ќе се одржи во петок, така што новата британска администрација ќе има време да номинира кандидат доколку сака.

„Министрите на ЕУ се согласија да продолжат со гласањето и во неколку рунди доколку е тоа потребно за да најдат европски кандидат“, рече официјалниот претставник.

Управниот совет на Европската централна банка на 25 јули ја одобри номинацијата за директор на ММФ Кристин Лагард за нов шеф на главната монетарна институција на ЕУ. Лагард ќе одговара на прашања од пратениците во Европскиот парламент кон крајот на септември или почетокот на октомври, но тоа тело не може да ја блокира номинацијата. Тоа беше предложена од премиерите на земјите од еврозоната.

Советот на Европа, составен од претседатели и премиери на ЕУ, мора официјално да го потврди именувањето.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO