Властите во Рим се борат со огромен прилив на туристи, кои, иако носат значителна сума пари, се закана за зачувување на историските места и јавниот ред, што доведе до усвојување на голем број нови рестриктивни мерки, објави Спутник.

Лиценцата за брза храна на Мекдоналдс во САД е одземена за изградба на ресторани во близина на бањите Каракала, познато историско место во италијанската престолнина, објави во средата Си-Ен-Ен.

„Веќе изразив противење на изградбата на Мекдоналдс во археолошката област Каракала Терме“, напиша италијанскиот министер за култура Алберто Бонизоли во Фејсбук. „Ве известувам дека Министерството за култура ја отповика нивната дозвола“.

Промената ја поздрави градоначалникот на Рим, Вирџинија Раги.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO