Интервју на Андреј Врабчев за БНР

Номинацијата на олигархот Камчев како почесен конзул на Бугарија во Македонија беше за кратко тема и кај нас. Кога беше лансирана, дури имаше и барање во парламентот до министерот за надворешни работи.

Се зборува дека тој е еден од најбогатите, ако не е и најбогатиот Македонец, тесно поврзан со режимот на Груевски, против кого се водат постапки од специјалното обвинителство – „Обвинителство“ во Македонија.

Уште своевремено кога беше номиниран, Македонците молчеа премногу дипломатски, не дадоа одговор, со што се забавија работите, но од бугарска страна остана да виси, немаше повлекување … Ова го изјави пред БНР Андреј Врабчев од Фондацијата „Tатковина“.

Тој објасни дека бизнисменот неодамна бил уценуван од шеф на телевизија во земјата „и криминален тип“. Бугарија била поврзана со случајот, бидејќи „во дел од македонските медиуми блиски до ВМРО-ДПМНЕ, се тврдеше дека Бугарија е директно поврзана, учествувала со тајните служби, во откривањето на овие луѓе кои го уценувале Камчев „.

Така, Бугарија беше обвинета за спроведување на активни настани на територијата на некоја странска земја, објасни Врабчев во претставата „12 + 4“ на Хоризонт.

Вицепремиерот Каракачанов одрече пред Канал 5:

„За мене е важно и беше многу охрабрувачки што самиот Зоран Заев даде интервју во кое рече: „Бугарија е пријателска земја и не сум информиран за такви активности „.

За многу кратко време, интервјуто на нашиот министер за одбрана и вицепремиер , каде рече дека Бугарија ја повлече оваа номинација, така што тензиите во Македонија би можеле да влијаат врз нашата одлука „, рече Врапчев.

Камчев има позиции во општеството, но нема легитимитет, рече Врапчев. Тој претпоставуваше дека номинацијата е поврзана и со бизнисот на бугарскиот олигарх, благајник на Груевски. Нејзиното повлекување беше премногу остро и „може да има некои консултации на повисоко ниво, но ние не ја повлековме оваа номинација многу време“.

Според Врабчев сценариото со рекетирање на олигархот е да се дискредитира СЈО во Македонија, бидејќи едниот од двајцата изнудвачи е со пријателски односи со шефицата на СЈО:

„Таа уште не е обвинета, но сето тоа ја направи оваа институција од многу поддржувана во македонското општество до институција кон која има многу прашања, имено – таа ги тужи сите луѓе кои во последните 10 години – во тој режим на Груевски – вршеа злосторства „.

Тој коментираше дека македонскиот премиер Зоран Заев даде интервју за бугарската новинска агенција по серија настани кои „се чинеше дека се обидуваат да ги скршат нашите добри односи“.

„Во овој момент, во сите тензии што се создадоа, Зоран Заев, со ова интервју, не остави место за оние кои, во овие линии на историски или некакви емоционални тензии ја напаѓаат ситуацијата“.

Целосното интервју на Андреј Врабчев, слушнете го тука.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO