Бугарските пратеници ги ратификуваа договорите за снабдување на новите авиони F-16 Block 70 и сродна опрема, со што дадоа зелено светло за модернизацијата на Бугарските воздухопловни сили.

Договорот за осумте американски ловци беше предмет на повеќе од петчасовна дебата, во која пратениците разговараа за целокупниот пакет – авиони, опрема за мисија, копнени операции, вооружување како и обука на пилоти и технички состав. Сè е во вредност од нешто повеќе од 1,256 милијарди долари – цената што треба да ја плати Бугарија за да ги зголеми можностите на бугарската авијација на ново ниво и да ја направи интероперабилна со партнерите во НАТО.

Првичната цена изнесуваше 1,41 милијарда долари, но бугарскиот преговарачки тим се согласи со американската страна да се намали вредноста, задржувајќи се пакетот на способности.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO