НАТО го назначи поранешниот романски министер за надворешни работи Мирчеа Џоана за заменик генерален секретар, објави шефот на алијансата Јенс Столтенберг. Џоана, кој е поранешен лидер на романската Социјалдемократска партија (ПСД), ќе ја замени Германката Роза Готемоелер.

Џоана е застапник на трансатлантските обврзници и ќе донесе долгогодишно искуство како дипломат и државник на оваа функција. Тој ќе биде првриот Романец која ќе ја извршува оваа висока функција, рече Столтенберг.

Џоана беше минисртер за надворешни работи меѓу 2000 и 2004 година и се кандидираше за претседател во 2009 година, кога тесно загуби во вториот круг од актуелниот претседател Басеску.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO